BURUN ESTETİĞİ  

Burun Estetiği

Burun güzelliği herkes tarafından önemsenmektedir. Görülen sorunların çözülmesi içinde burun estetiği tercih edilebilmektedir. Burun için yapılacak olan estetik ise profesyonel uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Bunun için önceden kişiye özel olarak bilgisayar ortamında burun tasarımları yapılmalıdır. Kişi bu tasarımlar ile ameliyat sonrasında nasıl bir görünüme sahip olduğunu bilmelidir. Ayrıca yapılan operasyon sonrasında ameliyatın yapıldığı hiçbir şekilde belli olmamalıdır.

Burun estetiği ile bir çok sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Burun ucu kaldırma, burun ucu indirme, burunda görülen eğriliklerin ortadan kaldırımları veya burun ucu inceltilmesi ve kalınlaştırılması gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bunların yanı sıra burun sırtında görülen yükseklik ve düşüklükler ve burun deliklerinde büyüklük, küçüklükler estetik ile düzeltilebilir.

 

Burun estetiği kimler için uygundur?

Yapılacak estetiğin faydalı olması için kişinin ergenliğini tamamlaması ve burun şeklinin oluşumunun bitmesi gerekmektedir. Genel olarak 18 yaş civarında bu gelişim sone ermekte ve burun şekli daha sonrasında değişmemektedir. Fiziksel gelişiminin tamamlanmasının yanı sıra kişisel gelişiminin de tamamlanması önemlidir. Çünkü yapılacak olan estetik sonrasında sorunların yaşanmaması için kişinin sağlıklı bir şekilde karar vermesi oldukça önemlidir. Kişiliği tam olarak oturmamış ve estetik konusunda kararsız olan kişilerin burun estetiği yapmaları sakıncalı olabilir. Bunların yanı sıra beğendiği bir kişinin burnuna sahip olmak isteyenlerde hayal kırıklığına uğrayabilir. Çünkü her burun her yüz yapısına uyumlu olmayabilir. Bu nedenle kararlar sağlıklı bir şekilde alınmalıdır.

 

Burun estetiği ameliyatı

Burun estetiği öncesinde yapılması gereken en önemli unsur burun tasarımının oluşturulmasıdır. Bunun için öncelikle bilgisayar ortamında tasarımın yapılması ve kişinin bunu iyi bir şekilde incelemesi gerekmektedir. Bu tasarımın kişiye özel yapılması şarttır. Çünkü kişinin yüzüne uygun ve orantılı bir burun olması için gereklidir.

Ameliyat genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyatın süresi ise burunda gerçekleştirilecek düzeltmelerin boyutuna göre değişmektedir. Genel olarak ameliyatlar 1 saat ile 4 saat arasında değişen süreler içerisinde gerçekleştirilmektedir. Önceden belirlenen tasarım ile burun kemiği ve kıkırdaklar düzeltilir. Fazlalıklar alınır ve eğer dolgunlaştırılması gereken bölgeler varsa kemik veya kıkırdak ile bu işlemlerde gerçekleştirilir.

 

Burun estetiği ameliyatı sonrası

Burun estetiği ameliyatı bittiğinde burunun yeni şeklinin korunması için dış bölgeye plastik kalıp yerleştirilmektedir. Bu kalıp 1 hafta civarında burunda kalmaktadır. Ameliyat sonrasında ağrılar şiddetli olmaz. Ağrı kesiciler ile ağrılarda kurtulabilirsiniz. Hastane ortamında bir gece kalabilirsiniz. Daha sonrasında ise evde istirahat için hastaneden çıkabilirsiniz. Yatakta dinlenmeye gerek yoktur. Bu zamanlar dışarıda gezebilirsiniz. Görülen morluklar ve şişlikler ilk bir iki gün sonrasında ciddi oranda azalacaktır. Bu süre bir hafta sonrasında ise herhangi bir şekilde şişlik veya morluk görülmeyecektir. Daha sonrasında ise hiç ameliyat olmamış gibi görünümünüze kavuşabilirsiniz. İlk ay burun darbelerinden, güneşten korunmalı ve eğer gözlük kullanıyorsanız lens tercih etmelisiniz.