PRP  

PRP (Platelet Rich Plasma anlamı “Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması”), kişiden alınan düşük miktarda kanın santrfüj işleminden geçirilerek bileşenlerine ayrılması ve sonuç olarak Platelet yönünden zengin plazma uygulamasının elde edilmesidir. Elde edilen plazma tekrardan aynı kişiye enjekte edilmektedir.

 

PRP kullanım alanları

 

PRP vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Lazer veya peeling sonrasında verimin daha çok alınması için ve derinin kendini hızlı bir şekilde iyileştirmesi için uygulanabilmektedir. Kişinin derisinde yaşlılık ve zararlı güneş ışınlarının etkisi ile oluşan, geri kazanılabilecek kırışıklıkların düzeltilmesinde, cildin eski parlaklığının kazanmasında, esnekliğinin artırılmasında ve gerçekleşen çöküntülerin giderilmesinde tercih edilebilir.

 

Ayrıca vücudumuzda iyileşmesi uzun süreler alan yara ve çatlaklar için kullanılabilmektedir. Deride oluşan bu problemlerin yanı sıra saç dökülmeleri içinde kullanılmaktadır. Saç dökülmelerini engelleme işlemlerinde tek başına uygulanabildiği gibi diğer saç dökülmelerine karşı uygulanan yöntemlerin yanında da uygulanabilmektedir.

 

PRP amacı

Vücudumuz hasarları onarmak için kanda bulunan plateletlerden yardım alır. Plateletler sayesinde vücuttaki hasarlar onarılır. PRP’nin amacı ise işlemin yapılacağı bölgeye kanda bulunandan daha fazla plateletler enjekte edilerek iyileşmeye daha çok yardım etmek ve süreci hızlandırmaktadır. PRP ile elde edilen plateletler normal şartlarda kanda bulunandan 2 veya 4 kat daha fazladır.

 

PRP işleminde acı hissedilir mi?

PRP işlemi enjeksiyon ile gerçekleştirilen bir yöntemdir. Kan alınmasında ve plateletlerin uygulamasında acı hissi beklenmez. Ancak bazı durumlarda hastanın acı hissetmesi sonucunda kremler ile anestezi etkisi sağlanır ve kişinin herhangi bir şekilde hacı hissetmesi engellenir.

 

PRP işlemini yapacak olan kişinin öncelikle kanında bulunan platelet sayısını ölçtürmesi gerekmektedir. Eğer kanda bulunan platelet sayısı düşük ise bu işlem gerçekleştirilmez.

 

PRP işlemini sizlerde tercih ederek cildinizin gençleşmesini sağlayabilirsiniz.