YÜZ ESTETİĞİ  

Yüz Estetiği

Herkes her zaman güzel bir yüze sahip olmak ister. Hem gençliğinde hem de yaşlılığında. Bunun için cilt bakımlarını yaparak genç kalmaya çalışsa da zamanın ilerlemesi ile yüzde bulunan yağ dokusunun çekilmesi ile yüzdeki dolgunluk ortadan kalkar. Bu durum yüzde kırışıklıklara ve sarkmalara neden olur. Yer çekiminin etkisi ve güneş ışınları da zaman içerisinde cildin yıpranmasına neden olur. Tabi ki yüz ifadesinin bozulmasında sadece bu etkenler yatmamaktadır. Doğuştan gelen çene, kulak veya burun gibi bölgelerdeki rahatsız edici görüntüler de insanları rahatsız edebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise çözüm olarak yüz estetiği tercih edilmektedir.

 

Plastik cerrahi her gün kendini yenileyen ve yeni teknolojilere imza atan bir alandır. Yüz estetiği konusunda da yapılan çalışmalar ile oldukça başarılı yöntemler geliştirilmektedir. Yüz bölgesinde hem ameliyat ile hem de ameliyatsız estetik ile insanların taleplerine cevap verilmektedir.

 

Çene, burun, kulak, gibi bölgelerde insanların bazı şikayetleri olabilir. Çene ucu estetiği ile çenede görülen rahatsız edici görüntüler ortadan kaldırılabilir. Günümüzde sıkça tercih edilen burun estetiği de plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilebilir. Burun kemiğinin dışa doğru büyük olması ile oluşan görüntüden rahatsız olan insanlar estetik teknolojisi sayesinde istedikleri gibi yüzlerine orantılı olarak yeni burunlarına kavuşabilirler. Kepçe kulak sorunları içinde aynı şekilde estetik uygulanabilir. Bu operasyonlar cerrahi yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir.

 

Yukarıda saydığımız ve sıkça tercih edilen estetik ameliyatların yanı sıra göz kapağı estetiği, kaş estetiği, dudak estetiği, yüz germe gibi uygulamalar da operasyon ile yapılmaktadır. Yapılan operasyonlar uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Çünkü estetik teknolojisindeki gelişmeler ile çok başarılı estetik ameliyatlar yapılsa da burada estetiği yapan uzman cerrahın rolü çok büyüktür.

 

Yüz estetiği konusunda ameliyatsız olarak da estetik yapmak mümkündür. Ameliyatsız yüz estetiği ameliyatları yüz gençleştirme, PRP, dolgu, botox ve soyma gibi teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler sayesinde yüzde herhangi bir şekilde kesi gerçekleştirmeden estetik yapılmaktadır.

 

Botox ameliyatsız estetik konusunda en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Çeşitli nedenlerden dolayı yüzdeki ciltte oluşan kırışıklıkların ortadan kaldırılması için kullanılır. Kaş, alın, boyun bölgelerinde botox uygulanabiliyor. İşlemde özel olarak üretilen mini iğne uçları ile kırışıklığın bulunduğu yere botox kimyasalları enjekte ediliyor. Bu işlem sonrasında kaslar kasılarak bulunan çiziklerin ortadan kalkması sağlanıyor. 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yapılan işlem en geç iki gün sonra etkisini tamamen göstermeye başlıyor.

 

Yüz estetiği konusunda seçeceğiniz doktorlarda oldukça önemlidir. Estetiği yapacak olan uzman doktorun yüz anatomisini oldukça iyi bilmesi gerekmektedir. Doktorun tecrübesi ile estetik ameliyatlarında maksimum yarar sağlanır. Ayrıca yapılan estetik sonrasında doktorun verdiği tavsiyeler ile dikkat edilmesi gereken bütün unsurlara azami derecede dikkat edilmelidir. Bu ameliyatsız estetik işlemlerinde de geçerlidir.