MEME ESTETİĞİ  

Meme Estetiği

Kadınların güzel görünümlü bir vücuda sahip olabilmeleri için meme bölgesi oldukça önemlidir. Vücudun yaşlanması ve yer çekiminin etkisi ile memelerde bozulmalar görülebilmektedir. Bu durum çoğu kadını rahatsız edebilmektedir. Meme estetiği ile bu sorun tamamen ortadan kalkabilir.

 

Yaş ilerlemesinin yanı sıra hormonal değişiklikler de memelerde bozulmalara neden olabilmektedir. Meme dokusunda görülen değişim ile meme sarkmaları görülebilmektedir. Meme sarkmalarına karşı meme dikleştirme ve meme toparlama ile görülen sorunlar düzeltilir. Sarkmaların yanı sıra meme ucunda büyümeler de görülebilmektedir. Operasyonda meme ucu büyümeleri de düzenlenebilir.

 

Meme sarkmasının bir çok nedeni olabilmektedir. Başlıca nedenler arasında gebelik, emzirme, yaşlanma, sık olarak kilo alıp verme, hormonal faktörler ve genetik kalıntılar. Bu nedenlere bakıldığında kadınların sarkma riski oldukça büyük olmaktadır. Çükü bu belirtiler hemen hemen her kadının yaşayabileceği durumlardır.

 

Meme Estetiği Çeşitleri

Yapılacak olan estetik memenin durumuna ve hastanın şikayetine göre değişmektedir. Yaşlılık ile görülen sarkmaların ortadan kaldırılmasının yanı sıra genç yaşlarda küçük memeden şikayet edenler içinde bu estetik ameliyatları yapılabilmektedir.

 

Meme küçültme, büyütme, dikleştirme uygulamaları ile meme istenilen şekle getirilebilmektedir. Meme estetiği ayrıca erkekler içinde uygulanabilmektedir. Jinekomasti, hormonal bozukluklar nedeni ile erkeklerde görülen meme büyüme durumudur. Bu durumdan dolayı oluşan şikayetler ile de estetik ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir.

 

Kimler Meme Estetiği Yaptırabilir?

Meme estetiğinin yapılabilmesi ve sorunsuz olarak yapılan estetiğin korunabilmesi için bazı durumların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Burada sizlere sunacağımız bilgileri başarabiliyorsanız meme estetiği sizin için oldukça faydalı olacaktır.

 

Fiziksel olarak sağlıklı bir yapıya sahipseniz ve kilonuzu koruyabiliyorsanız estetik sizin için kalıcı olacaktır. Bunun yanı sıra sigara kullanımınızı bırakabilir veya azaltabilirseniz aynı şekilde bu sizin için yararlı olacaktır. Meme ucu aşağı doğru bir eğim gösteriyorsa, meme derisinde gevşemeler ve meme ucunun büyümesi görülüyorsa, iki memenin boyutları farklı ise meme estetiği olarak bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

 

Meme Estetiği Öncesi Yapılması Gerekenler

Estetik sonrasında iyileşmenin sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız öncelikle sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Genel olarak en az 2 hafta öncesinden sigaranın bırakması farkı gösterecektir. Ayrıca ameliyat sonrasında da en az 3 hafta sigaranın içilmemesi ameliyat seyri için oldukça önemlidir. Aspirin, antiinflamatuar gibi ilaçların ameliyattan 3 hafta öncesinden bırakılması gerekmektedir. Ayrıca bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız bunlarında ameliyat öncesinde bırakılması gerekmektedir.

 

Kendinizi ameliyata hazırlamak için ameliyat öncesi görünüm ile karşılaştırabileceğiniz bir mamografi çektirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

 

Meme Estetiği Ameliyatı Sonrası

Meme ameliyatı sonrasında belirgin olarak ağrılar oluşabilmektedir. Görülen ağrılara karşı ağrı kesici kullanılabilmektedir. En geç 1 hafta bu ağrılar hissedilebilir ve sonrasında ağrı kesici alınmasına gerek kalmamaktadır. Ameliyat sonrasında yatış pozisyonu ile ilgili olarak da doktorunuzdan gerekli talimatları almanız gerekmektedir. Hasta birkaç gün sonra banyo yapabilir.